Co warto wiedzieć o podatku VAT?
VAT to niezaprzeczalnie najbardziej znany podatek, który jest związany z zakupem produktu lub usługi. Spotykamy się z nim praktycznie każdego dnia – wystarczy przejrzeć paragony z zakupów: na nich podatek VAT znajduje się pod skrótem PTU, czyli inaczej jest to Podatek od Towarów i Usług. Do płacenia VAT-u zobowiązani są przede wszystkim przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność, a także spółki. Co jeszcze warto wiedzieć na temat podatku VAT? Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu!
Co podlega opodatkowaniu?
Na samym początku warto wspomnieć o tym, jakie czynności podlegają opodatkowaniu. Należy do nich przede wszystkim odpłatna dostawa towarów, jak i odpłatne świadczenie usług na terenie kraju. Oprócz tego opodatkowany jest również eksport i import towarów. Podatek VAT jest również doliczany do towarów objętych remanentem likwidacyjnym. Ponadto opodatkowaniu podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terenie Polski, jak i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Stawki podatki VAT w Polsce – jakie obowiązują?
W naszym kraju obowiązuje kilka stawek podatku VAT. Są to:
- 23% – podstawowa stawka podatku VAT,
- 8% – stawka obniżona, która dotyczy m.in. robót budowlano-montażowych,
- 5% – stawka obniżona, która dotyczy m.in. produktów rolnych,
- 0% – stawka obowiązująca dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i eksportu towarów.
W jaki sposób działa podatek VAT?
Wielu osobom wydaje się, że sposób działania podatku VAT jest bardzo skomplikowany. Nie do końca tak jest – wystarczy znać kilka podstawowych informacji. Przede wszystkim należy wiedzieć, że mimo że płacenie podatku VAT jest formalnym obowiązkiem sprzedawców towarów i usług, to jednak to konsumenci płacą PTU. Wystarczy, że zapoznamy się z paragonami naszych zakupów – możemy na nich zobaczyć, że w cenę produktów został wliczony podatek VAT, który musi zostać odprowadzony do Urzędu Skarbowego przez przedsiębiorcę.
Przykład: jeśli cena netto produktu (czyli bez podatku VAT) wynosi 50,00 złotych, to cena brutto produktu będzie wynosiła 61,50 zł (z uwzględnieniem podstawowej stawki VAT: 23%.
Aby móc całkowicie zrozumieć, jak działa podatek VAT, to trzeba też wiedzieć, że wyróżniamy VAT naliczony i VAT należny. VAT naliczony jest podatkiem, który płaci przedsiębiorca podczas dokonywania zakupów towarów i usług, natomiast jeśli chodzi o VAT należny, to jest to podatek, który jest naliczany przez przedsiębiorcę do sprzedawanych przez niego produktów i usług. Różnica wynikająca natomiast z tych dwóch podatków musi zostać wpłacona do Urzędu Skarbowego.