Co to jest podatek od nieruchomości
Masz dom, działkę lub garaż? Dowiedz się czym jest podatek od nieruchomości i kto go płaci. Ten artykuł wyjaśni również co należy przygotować i jak trzeba zapłacić podatek od nieruchomości.
Podatek od nieruchomości – definicja
Podatek od nieruchomości pobierany przez samorządy gminne jest podatkiem lokalnym i jest jednym z największych źródeł dochodów własnych budżetu gminy. Wyróżniamy podatek przychodowy, konsumpcyjny i majątkowy.
Dziennik Ustaw w art. 2 podaje: Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane:
1) grunty;
2) budynki lub ich części;
3) budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Kto płaci podatek od nieruchomości?
Wyjaśnia to Dziennik Ustaw w rozdziale 2, art. 3:
1. Podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące:
1) właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych, z zastrzeżeniem ust. 3;
2) posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych;
3) użytkownikami wieczystymi gruntów;
4) posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie:
1. a) wynika z umowy zawartej z właścicielem, Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa lub z innego tytułu prawnego, z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości,
2. b) jest bez tytułu prawnego, z zastrzeżeniem ust. 2.
Zapłata podatku od nieruchomości – krok po kroku
Aby zapłacić podatek od nieruchomości, niezbędny jest formularz IN-1. Jakie informacje w nim uzupełniamy? Dotyczą one między innymi takich szczegółów jak dane właściciela nieruchomości (imię, nazwisko, numer PESEL, adres korespondencyjny), dane o powierzchni posiadanych gruntów lub budynków czy innych budowli. Druk IN-1 można otrzymać w urzędzie gminy lub pobrać ze strony internetowej. Dokumenty składa się w urzędzie gminy, w której jest ulokowana nasza nieruchomość. Druk można wysłać pocztą, dostarczyć w urzędzie osobiście lub wysłać przez Internet. W przypadku zakupu nieruchomości, uzyskania prawa użytku wieczystego bądź zmiany wysokości podatku związanej na przykład z wcześniejszą sprzedażą gruntu, dokumenty należy złożyć w terminie do 14 dni od tego wydarzenia. Z zapłatą podatku należy poczekać aż do momentu, gdy gmina przekaże decyzję o jego wysokości. Zapłaty można dokonać w kasie gminy lub przelewem na konto gminy.
Podsumowując, aby zapłacić podatek od nieruchomości trzeba wykonać następujące kroki:
- Wypełnić formularz IN-1.
- Dostarczyć druk IN-1 do urzędu gminy.
- Po otrzymaniu decyzji o wysokości podatku zapłacić go w ratach lub w całości.
Podstawa prawna wszelkich spraw związanych z podatkiem od nieruchomości oparta jest na ustawie z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1170). Aby ustalić wysokość podatku od nieruchomości, można również skonsultować się z biurem rachunkowym.